Ozon ve Ozon Tedavisi | Medİkal Estetİk


about
Ozon ve Ozon Tedavisi

 

Ozon Nedir?

Ozon üç adet oksijen atomundan oluşan bir moleküldür. Ozon gazı 1939 yılında keşfedilmiştir. Ozon, ilk olarak dezenfeksiyon amacıyla 1860 yılında Monaco şehrinin su arıtma tesislerinde kullanılmıştır. Ozon gazının tüm mikroorganizmaları öldürücü etkisi vardır. 

Ozon gazı oda sıcaklığında renksiz, karakteristik kokusu olan bir gazdır. Yunanca ’’koklamak’’ anlamında OZEİN’den gelir. 

 


UYARI : Bu site Bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır. Sağlık hizmeti vermemektedir. Sitede verilen bilgiler tanı ve tedavi alanında kullanılmamalıdır. Aksi durumdan doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişi bu uyarıları kabul etmiş sayılır.
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • Ozon tedavisi nedir?

  Ozonun ilk tıbbi kullanımı 1. Dünya Savaşında Alman askerlerinin kangren ve benzeri yaralanmalarını tedavi eden Dr. Albert Wolf ile başlamıştır. 1980’li yıllara kadar ozon tedavisini uygulayan çeşitli hekim ve araştırmacılar olmuştur. 1980 yılından sonra bilimsel araştırmalar hızla artmaya başlamıştır. Ozon tedavisi ilaçlardan farklı bir etki mekanizmasına sahiptir, vücudun kendi tedavi edici mekanizmalarını harekete geçiren ve onun hastalıklarla savaşma gücünü ciddi düzeyde arttırır. Ozon tedavisi belirli miktarda oksijen / ozon karışımının dolaşım sistemine ya da vücut boşluklarına uygulanmasıdır. Bu karışım intravenöz (damar içi), intramuskuler (kas içi), intrarektal (makat içi) ve topikal (deri üstü) olarak uygulanabilir. Bu uygulamalar içerisinde klasik hale gelmiş uygulama; kişinin kanının ozona dayanıklı bir şişe içerisine alınarak (yaklaşık 100 ml.) bu kanın ozonla temas ettirilip tekrar aynı kişiye (damar içi) geri verilmesidir. Bu uygulamaya Majör Otohemoterapi denir. Tüm

 • Ozon tedavisinin kullanım alanları nelerdir?

  Ozon tedavisinde kullanılan en geniş çaplı tedavi Majör Otohemoterapi uygulamasıdır. Bu tedavi şekli ile kırmızı kan hücrelerinin, dokulara daha fazla oksijen bırakması sağlanmış olur. Bu sayede zor iyileşen yaralar, damar tıkanıklığı gibi sorunların çözümü kolaylaşır. Mikroorganizmaları öldürücü etkisinden dolayı ozon enfekte olmuş cilt yaralarının dezenfeksiyonunda kullanılır. İntramuskuler (kas içi) uygumalar ile; insan vücudunun savunma hücreleri olan beyaz kan hücreleri (lökositler) alarma geçer ve onların hastalıklarla savaşma yetenekleri artar. Bu özelliği ile ozon terapi birçok enfeksiyon hastalığının tedavisinde kullanılır. Ozon tedavisi ile kan pulcukları da denen trombositler uyarılarak bu hücrelerin büyüme faktörlerini salgılaması arttırılır. Bu sayede yeni damar oluşumu ve kanlanması bozuk dokuların kanlanması sağlanmış olur.

 • Antioksidan savunma sistemi nedir ?

  Dünyamızdaki hayat tamamen oksijen varlığına dayalıdır. Bizler yiyecek ve su yokluğunda günlerce yaşayabiliriz ancak oksijen yokluğunda yaşam dakikalar içinde sona erer. Vücudumuz oksijeni yiyecekler gibi depo edemediği için yaşadığımız sürece oksijeni almak zorundayız. İlginçtir ki oksijen bu kadar hayati iken, aynı zamanda hastalıklara ve yaşlanmaya neden olan okside edici (zararlı) oksijen radikallerinin oluşmasına da neden olur. Bu nedenle bilim adamları oksijeni ’’hayati zehir’’ olarak tanımlar. Vücudumuzda bu radikalleri temizleyen bir ’’anti-oksidan’’ savunma sistemi vardır. Ozon tedavisi bu koruyucu sistemi güçlü bir şekilde destekleyerek, hem dokuların oksijen kullanma miktarını arttırır hem de ortaya çıkan oksijen radikallerinin temizlenmesine büyük katkıda bulunur.

 • Ozon tedavisi hangi hastalıklarda kullanılır?

  Zor iyileşen yaraların tedavisi : Diyabetik ayak Açık bacak yaraları Bası yaraları (dekubitis yaraları) İltihabi barsak yaraları (chron, kolit) Yanıklar Bakteri ve mantar enfeksiyonları Virüslere bağlı hastalıklar Viral hepatitler Uçuklar Cinsel fonksiyonların desteklenmesi Otoimmün hastalılar Romatoid artrit Sedef hastalığı Behçet hastalığı Solunum sistemi hastalıkları Astma Kronik obstruktif akciğer hastalığı (KOAH) Kronik yorgunluk sendromu Depresyon Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ve radyoterapinin etkinliğini arttırmak Alzheimer, Parkinson ve bunama gibi yaşa bağlı hastalıkların tedavisi

 • Ozon tedavisi kimlerde kullanılmaz?

  Ozonun uygulanmasının yasak olduğu hastalıklar son derece sınırlıdır. Bu hastalıklar: 1-Favizm (alyuvarlarda bir enzim eksikliği ile seyreden Glukoz 6 fosfat dehidrogenaz enzim eksikliği) hastalarında 2-Aşırı alkol kullananlarda 3-Hipertroidi (troid bezi aşırı çalışanlarda) 4-İleri derecede kansızlık ve kanla ilgili bazı rahatsızlığı (hemofili,kanama pıhtılaşma hastalıkları v.s.) olan hastalarda 5-Kronik ve tekrarlayıcı pankreas bezi iltihaplarında (Pankreatitler) 6-Yeni gelişmiş kalp enfarktüsünde